مراقبت از گیاه, آفات و بیماری

چرا ارکیده من در حال مرگ است؟

نجات گل ارکیده

نجات گل ارکیده

اگر تازه صاحب گل ارکیده هستید، همه چیز در مورد نحوه مراقبت از گیاه ارکیده را اینجا بخوانید

باغبانی یک عمل ایمانی است. ایمان به اینکه کارهایی که امروز انجام می دهیم در آینده به صورت رشد و زیبایی ظاهر خواهند شد. نام آن را آینده نگری یا آنچه می خواهید بگذارید، برای پذیرفتن یک موجود زنده با این امید که بتوانیم آن را پرورش دهیم و به رشد و شکوفایی آن به بهترین شکل خود کمک کنیم، نیاز به یک حس قوی خوش بینی پیش بینی کننده دارد.

مراقبت از برخی گیاهان آسان است و پاداش شکوفه دادن به سرعت و مکرر به دست می آید. سپس انواع مختلف ارکیده وجود دارد که در تمام رنگ های مختلف شکوفا می شوند. ارکیده ها، مخصوصاً در مورد محیط اطراف خود، عاشق رطوبت هستند، اما مستعد پوسیدگی ریشه و برگ هستند. آنها نور روشن را دوست دارند، اما در آفتاب مستقیم می سوزند.

دلایل رایج مرگ ارکیده ها:

  • نور خورشید بیش از حد
  • آب بیش از حد
  • آب خیلی کم
  • ریشه ها بیش از حد شلوغ هستند

چگونه ارکیده در حال مرگ خود را نجات دهیم

ارکیده خود را جابجا کنید (آفتاب زیاد)

ارکیده ها واقعا فقط به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند. در حالی که ممکن است فکر کنیم طاقچه یک مکان عالی است، اگر گیاه شما بیش از حد در معرض آفتاب قرار بگیرد، علائمی در برگ ها نشان می دهد.

هنگامی که آفتاب زیاد می شود، برگ ها شروع به افتادن می کنند و زرد می شوند.

ارکیده خود را به کنار پنجره ببرید تا نور خورشید مستقیم نباشد. یا از یک پرده برای فیلتر کردن نوری که به ارکیده شما می رسد استفاده کنید

آبیاری را کاهش دهید و ریشه های مرده را هرس کنید (آب بیش از حد)

نگهداری ارکیده سفید

اگر فکر می کنید مشکل آبیاری بیش از حد است، ریشه های ارکیده خود را برای یافتن ریشه های مرده یا خیس بررسی کنید.

قاتل اصلی ارکیده های داخلی آبیاری بیش از حد است. ریشه های ارکیده به گردش هوای زیادی نیاز دارند و اگرچه آبیاری خوب را دوست دارند، بسیار شبیه به ساکولنت، زمانی که بین دو آبیاری خشک شوند، بهترین رشد را دارند. ارکیده ها به محیط ها و ظروف مخصوص گلدان نیاز دارند که حداکثر گردش هوا را در اطراف ریشه های آنها نیز امکان‌پذیر می کند.

در زیستگاه بومی خود ، بیشتر گونه های ارکیده اساساً گیاهان هوا هستند. آنها روی درختان رشد می کنند و ریشه آنها کاملاً در معرض هوا است. اگرچه آنها در مناطقی زندگی می کنند که باران زیادی می بارد و بسیار مرطوب هستند، اما ریشه های آنها گردش هوای زیادی را دریافت می کند، بنابراین وقتی در داخل خانه نگهداری می شوند به راحتی پوسیدگی ندارند.

این نیاز به گردش هوا در اطراف سیستم ریشه ارکیده بخشی از چیزی است که آنها را به عنوان یک گیاه آپارتمانی چالش برانگیز می کند. اگر برگ‌های شما زرد شده و آویزان به نظر می‌رسند، یا حتی به طور کلی می‌ریزند، احتمال زیادی وجود دارد که پوسیدگی ریشه در پشت صحنه اتفاق بیفتد.

برای مطالعه بیشتر : عمر گل ارکیده

رفع مشکل

اگر بیش از حد آبیاری کرده اید، چندین مرحله وجود دارد که باید برای رفع مشکل انجام دهید. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد تعمیر ارکیده بیش از حد آب داده شده است.

مرحله 1: پوسیدگی ریشه را بررسی کنید

بهترین راه برای بررسی پوسیدگی ریشه این است که ارکیده خود را از ظرف آن خارج کنید و ریشه ها را بررسی کنید. اگر ریشه های ارکیده شما در حال پوسیدن است، اگر امیدی به زنده ماندن وجود داشته باشد، نیاز به مداخله در اسرع وقت دارد.

ارکیده را از ظرف آن خارج کرده و محیط گلدان را به آرامی از ریشه تکان دهید. اگر سبز روشن و انعطاف‌پذیر باشند، سالم هستند. مشکی و ماش به این معنی است که شما مشکل دارید. اگر ریشه ها کاملاً پوسیده شده و برگ ها می ریزند، ممکن است خیلی دیر شده باشد. نکته کلیدی برای پوسیدگی ریشه، ابتلای زودهنگام آن و تغییر محیط گیاه است.

مرحله 2: ریشه های بیمار را پاکسازی کنید

اگر هنوز برخی از ریشه های سالم وجود دارد، یا ریشه های شما تیره شده است اما هنوز نرم نشده است، هنوز فرصتی دارید که آن را به وضعیت سالم برگردانید. با استفاده از یک ابزار تمیز و تیز، ریشه های بیمار را جدا کنید. ریشه های باقیمانده و به خصوص قسمت هایی را که بریده اید، با قارچ کش مانند پودر گوگرد درمان کنید. یک گردگیری سبک کافی است، شما نمی خواهید کل سیستم ریشه را در آن بپوشانید.

مرحله 3: گلدان مجدد

در صورت انتخاب این مسیر، چند مرحله ساده برای گلدان مجدد گل ارکیده وجود دارد.

ابتدا گیاه را روی یک حوله کاغذی یا پارچه تمیز و خشک قرار دهید و اجازه دهید ریشه ها کاملا خشک شوند. پس از خشک شدن ریشه ها، ارکیده خود را دوباره در یک مخلوط گلدان تازه گلدان کنید. وقتی صحبت از گلدان به میان می آید، نوع محیط گلدان بسیار مهم است. آنها به یک محیط تخصصی که عمدتاً از پوست، زغال چوب و پوکه ساخته شده است نیاز دارند که حداکثر گردش هوا را به ریشه ها می دهد.

مطمئن شوید که گیاه را بدون ضدعفونی کردن دوباره در گلدانی که هنوز حاوی قارچ است قرار نمی دهید. از گلدانی با تهویه زیاد مانند یک سبد آویز یا گلدان تراکوتا که مخصوص گل ارکیده ساخته شده است استفاده کنید.

مرحله 4: آبیاری و مراقبت

در ادامه، اگر ارکیده خود را داخل آن نگه می دارید، فقط یک بار در هفته آبیاری کنید و بگذارید محیط گلدان در بین دو آبیاری خشک شود.

به ارکیده های خود آبیاری عمیق بدهید (آب کافی دریافت نمی کنند)

پوسیدگی ریشه ارکیده

حالت شدید کم آبیاری ریشه ارکیده در صورت نیاز به آب خاکستری می شود.

اگر متوجه شدید که ریشه ارکیده شما خاکستری می شود، آب کافی دریافت نمی کند.

سینک خود را با آب گرم به عمق سه اینچ پر کنید، سپس ارکیده خود را در آن قرار دهید و اجازه دهید 10 دقیقه خیس بخورد. سپس ارکیده خود را بردارید و بگذارید روی یک حوله کاغذی تخلیه شود.

این اطمینان حاصل می کند که ارکیده شما مقدار مناسبی آب دریافت می کند و همچنین به درستی تخلیه می شود تا ریشه ها پوسیده نشوند.

آبیاری ارکیده

مطمئن شوید که گلدان ارکیده شما دارای سوراخ های زهکشی است، در غیر این صورت این کار نمی کند.

ارکیده خود را دوباره عوض کنید (ریشه ها بیش از حد شلوغ هستند)

هنگامی که ریشه ها بیش از حد شلوغ هستند، باید برای آب و مواد مغذی رقابت کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید که ریشه ها خاکستری به نظر می رسند.

یک گلدان ارکیده با اندازه بعدی با شکاف های زهکشی تهیه کنید و ارکیده خود را دوباره در آن قرار دهید. | خرید ارکیده

اگر رطوبت شما خیلی کم است

گل ارکیده را چگونه نگهداری کنیم

یک مرطوب کننده اضافه کنید یا گیاه را در مکانی جدید قرار دهید تا رطوبت را بهبود بخشد.

ارکیده ها به طور طبیعی محیط مرطوب را دوست دارند. بالای 60-80٪ سطح ارجح برای اکثر گونه ها است. علائم کمبود رطوبت بسیار شبیه به زیر آبی است.

برای تعیین اینکه مشکل کدام است یک سؤال ساده است که چگونه از گیاه خود مراقبت کرده اید. اگر برگ‌های خشک و چروکیده و پیازهای شبه را می‌بینید، اما می‌دانید که در آبیاری هفتگی کوشا بوده‌اید، کمبود رطوبت می‌تواند مشکل باشد.

اگر ارکیده های خود را در داخل خانه نگهداری می کنید، تقریباً مطمئناً باید سطح رطوبت موجود در خانه خود را تکمیل کنید.

رفع مشکل

حل مشکل با رطوبت کم کمی ساده‌تر است. راه حل های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا رطوبت را به حدی برسانید که گیاه شما رشد کند.

مرحله 1: یک مکان جدید انتخاب کنید

راه حل های انگشت شماری برای مسئله رطوبت وجود دارد. من ارکیده هایم را در یک حمام آفتابی نگهداری می کنم که رطوبت آن در اکثر مواقع حدود 65 درصد باقی می ماند. حمام و آشپزخانه معمولاً اتاق‌هایی در خانه‌هایی با بالاترین رطوبت هستند، بنابراین قرار دادن آنها در این اتاق‌ها به معنای تلاش کمتر برای ایجاد سطوح بالاتر است. مه پاشی می تواند کمک کننده باشد، اما برای جبران کمبود رطوبت محیط، واقعاً باید چندین بار در روز مه پاشی کنید.

مرحله 2: از مرطوب‌کننده استفاده کنید

یک دستگاه مرطوب‌کننده یک ابزار عالی است. اضافه کردن یک دستگاه مرطوب‌کننده به قسمتی از خانه که در آن ارکیده‌های خود را نگهداری می‌کنید، این کار را به خوبی انجام می‌دهد، اما مراقب سایر موارد موجود در اتاق باشید که ممکن است مستعد رطوبت دائمی باشند. اگر رطوبت در یک اتاق به طور مداوم بالا باشد، کاغذ دیواری می تواند پوست کنده شود و کپک رشد کند.

مرحله 3: از ظرف آبیاری استفاده کنید

راه دیگر برای تامین رطوبت ارکیده بدون افزایش سطح رطوبت در کل اتاق، قرار دادن یک ظرف آب در زیر گلدان است. ریشه های ارکیده هرگز نباید در آب بنشیند، زیرا این امر باعث پوسیدگی مخوف ریشه می شود، بنابراین چند سنگ را روی ظرف قرار دهید تا گلدان را درست بالاتر از سطح آب قرار دهید.

ارکیده با نور بیش از حد خورشید

ارکیده ها نور روشن را دوست دارند، اما آفتاب مستقیم را دوست ندارند. برخی از گونه‌ها می‌توانند چند ساعت نور مستقیم خورشید را در صبح تحمل کنند، اما به طور کلی ترجیح می‌دهند در بیشتر روز از اشعه‌های مستقیم محافظت شوند.

ارکیده ای که دارای برگ های محو شده و سفید شده به نظر می رسد، یا دارای علائم آفتاب سوختگی قهوه ای مایل به قرمز است، احتمالاً بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد. آفتاب سوختگی روی ارکیده وضعیت آسیب پذیری دیگری را برای گیاه ایجاد می کند که در نهایت برگ ها را از طریق پوسیدگی از بین می برد. هنگامی که یک برگ سوخته می شود، دیگر نمی توان آن را به سلامت بازگرداند، متأسفانه، آسیب آفتاب به ارکیده ها قابل جبران نیست. اما لازم نیست کل گیاه بمیرد.

رفع مشکل

تعمیر گیاه با نور زیاد خورشید بسته به میزان آسیب خورشید که گیاه به آن وارد شده است می تواند کمی دشوارتر باشد. بیایید ببینیم چگونه آن را تعمیر کنیم.

مرحله 1: آسیب دیدگی خورشید را بررسی کنید

مراقب برگ های ارکیده خود باشید و به دنبال علائم آسیب خورشید باشید. بهترین درمان پیشگیری است. در اولین نشانه‌های پژمرده شدن برگ‌ها و لکه‌های سوختگی، گیاه خود را به مکانی با نور مستقیم کمتر و فیلتر شده‌تر منتقل کنید .

مرحله 2: بر برگ های خشک نظارت کنید

مواظب هر برگی باشید که در طول یک هفته آینده آسیب دیده است، زیرا برگ های سوخته می توانند در یکی از دو جهت بروند. آنها می توانند همانطور که هستند بمانند و به تدریج خشک شوند یا می توانند مناطق پوسیده ای ایجاد کنند که گسترش می یابد و می تواند بر سلامت کل گیاه تأثیر بگذارد.

مرحله 3: برگ های آسیب دیده را هرس کنید

اگر روی برگ های ارکیده خود پوسیدگی مشاهده کردید، از یک ابزار تیز و استریل استفاده کنید تا برگ ها را تا حد ممکن نزدیک به پایه بردارید و به آرامی محل برش را با قارچ کش پاک کنید.

ارکیده با نور کافی خورشید

این یک مشکل است زیرا ارکیده ای که نور کافی برای ایجاد فتوسنتز دریافت می کند رشد سبز تیره زیادی ایجاد می کند. در واقع، ممکن است سرسبز و سالم به نظر برسد. اما میزان نور مناسب برای ایجاد فتوسنتز کمتر از نیاز یک ارکیده برای تولید گل است و این هدف نهایی است، اینطور نیست؟

اگر ارکیده شما رشد زیادی دارد ، اما برگها سبز تیره هستند و یک سال است که گلی ندیده‌اید، احتمالاً باید یک نقطه با نور بیشتری پیدا کنید.

چطوری میشه اینو تعمیر کرد:

تعمیر گیاهی که نور کافی دریافت نمی کند بسیار ساده تر از تعمیر گیاهی است که نور خورشید زیادی دارد و معمولاً فقط نیاز به انتقال گیاه به مکان جدید دارد.

مرحله 1: موقعیت مکانی خود را ارزیابی کنید

محل کاشت خود را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که گیاه شما نور کافی دارد.

مرحله 2: مکان گیاه خود را تغییر دهید

به دنبال نقطه ای باشید که روزانه مقدار زیادی نور خورشید روشن و غیرمستقیم دریافت می کند . ارکیده ها تقریباً به اندازه یک بنفشه آفریقایی نور دارند. اگر همه چیز شکست خورد، ببینید آیا می توانید جایی در خارج از منزل پیدا کنید تا گل ارکیده خود را چند بار در هفته جابجا کنید تا میزان جذب نور را افزایش دهید. آیا من اشاره کردم که ارکیده ها نگهداری بالایی دارند؟

مرحله 3: در صورت نیاز مکان خود را تغییر دهید

اگر مکان جدید شما مکان مورد علاقه شما برای کارخانه جدید شما نیست، همیشه می توانید در صورت نیاز مکان خود را تغییر دهید. به این معنی که می‌توانید ارکیده‌تان را در مکانی که دوست دارید بیشتر اوقات بماند، نگه دارید و در صورت نیاز آن را به داخل و خارج بچرخانید و در مکان آفتاب‌پسندتر قرار دهید.

افکار نهایی

ایجاد تعادل مناسب بین نور، آب و رطوبت می تواند در هنگام پرورش گل ارکیده چالش برانگیز باشد. اگر تازه شروع به کار کرده اید، بدانید که حتی علاقه مندان و کلکسیونرهای باتجربه ارکیده نیز بر اساس تجربه قبلی، ممکن است با گیاه جدیدی که پیش بینی نکرده بودند، با مشکل مواجه شوند.

کمی تحقیق در مورد گونه ارکیده ای که با آن سر و کار دارید، از نظر فراهم کردن محیط مناسب برای تشویق حداکثر رشد و تشکیل گل کمک زیادی می کند. همه ارکیده ها مقدار یکسان نور و آب را دوست ندارند و دانستن نیازهای گیاه خاص شما یک مزیت بزرگ در حفظ سلامت و شکوفایی ارکیده است.

منبع : Why is my Orchid Dying؟ و 5 Reasons Your Orchid is Wilted, Droopy and Dying

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *